ARCHIWUM

TYDZIEŃ JASKRY

Zdjęcie oka z jaskra
O AKCJI

„POLSCY OKULIŚCI KONTRA JASKRA” to akcja bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku jaskry, organizowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne w ramach ŚWIATOWEGO TYGODNIA JASKRY. Jest to inicjatywa lekarzy okulistów mająca na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat jaskry oraz zwiększenie jej wykrywalności we wczesnych stadiach zaawansowania.

DLACZEGO WARTO?

Problem jaskry w Polsce może dotyczyć nawet 800 TYS. OSÓB, przy czym tylko połowa została zdiagnozowana. W 90 proc. przypadków choroba przebiega bez widocznych dolegliwości i zachorować może każdy bez względu na wiek i płeć. Tymczasem tylko wczesna diagnoza jaskry może pomóc ocalić wzrok. Dlatego tak ważne są regularne badania.
KAŻDY POWINIEN PRZYNAJMNIEJ RAZ NA DWA LATA PRZEJŚĆ PEŁNE BADANIE OKULISTYCZNE, a osoby z grupy ryzyka nawet co 12 miesięcy.

GRUPA RYZYKA

Do podstawowych czynników ryzyka zachorowania na jaskrę zalicza się między innymi: wiek powyżej 40. roku życia, choroby kardiologiczne, obecność jaskry w rodzinie, zaburzenia krążenia obwodowego, życie w ciągłym stresie i bóle głowy. Niezależnie od głównych czynników profilaktyczne badanie w kierunku tej choroby zalecane jest każdej osobie, która od roku nie była u okulisty. Wykrycie jaskry we wczesnych stadiach zaawansowania jest bardzo ważne, ponieważ rozpoczęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwala uniknąć całkowitej utraty wzroku.

Czytaj więcej

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content