Czynności życia codziennego i samoobsługi

W ramach projektu prowadzone są zajęcia samoobsługowe i  z czynności życia codziennego.

Osoba z dysfunkcją wzroku (niewidoma lub słabowidząca) może z powodzeniem samodzielnie prowadzić gospodarstwo domowe pod warunkiem, że jest do tego odpowiednio przygotowana. Podczas zajęć instruktor udziela porad ułatwiających przygotowywanie posiłków, uczy jak posługiwać się igłą samonawlekającą czy rozróżniania monet i banknotów.

Ważnym czynnikiem procesu rehabilitacji jest wyposażenie niewidomych i słabowidzących w odpowiedni dla nich sprzęt rehabilitacyjny i nauczenie sprawnego posługiwania się nim. Istnieje wiele rodzajów sprzętu rehabilitacyjnego produkowanego specjalnie dla osób z dysfunkcjami wzroku, sprzętu adaptowanego do ich potrzeb percepcyjnych oraz produkowanych do powszechnego użytku, które doskonale im służą.

Nasz instruktor wie, jak zmotywować do wysiłku osoby szkolone, aby nauczyły się nowych sposobów wykonywania codziennych czynności, a także, jaki sprzęt czy urządzenia mogą im to ułatwić.

Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, która pomoże osobom ze schorzeniami wzroku stać się samodzielnymi w codziennych czynnościach.

W naszej placówce oferujemy również zajęcia z nowoczesnych technologii.

Elektronika i informatyka stworzyły osobom z poważnymi dysfunkcjami wzroku, a nawet całkowicie niewidomym, niewyobrażalnie wielkie możliwości dostępu do informacji, wykonywania pracy twórczej i naukowej, pracy zawodowej, a także sprawnego funkcjonowania na co dzień. Komputer z zastosowaniem programu mowy syntetycznej czy monitora brajlowskiego umożliwia swobodne posługiwanie się tym sprzętem, korzystanie z baz danych, arkuszy kalkulacyjnych i innych programów użytecznych. Podobne znaczenie dla słabowidzących mają programy powiększające obraz na monitorze komputera. 

Wiele osób korzysta z nauki obsługi telefonów komórkowych. Niewidomi mają ograniczone możliwości samodzielnego chodzenia i podróżowania. Wielu, zwłaszcza starszych, całkowicie niewidomych i niewidomych ze złożoną niepełnosprawnością, nie jest w stanie poruszać się nawet po najbliższym sąsiedztwie miejsca zamieszkania. Tymczasem, podobnie jak pozostali ludzie, muszą oni kontaktować się z innymi ludźmi, załatwiać wiele codziennych spraw. Z tych powodów telefon komórkowy, jest dla niewidomych i słabowidzących ważnym sprzętem rehabilitacyjnym. Umożliwia załatwianie wielu spraw bez konieczności wychodzenia z domu, chodzenia po mieście i podróżowania. Umożliwia załatwianie spraw urzędowych, uzyskanie informacji dotyczących interesujących ich towarów i lekarstw. Niewidomi uczą się posługiwania aplikacjami, które ułatwiają poruszanie się w nieznanym terenie, pomogą sprawdzić kod kreskowy produktu lub skontrolować terminy ważności zakupionych artykułów spożywczych.

Zajęcia te cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Grupy wsparcia społecznego.

Spotkania obejmują bardzo różnorodną tematykę: wizaż, stylizacje,   historia Poznania, pierwsza pomoc, samoobrona, majsterkowanie. Wiele z tych tematów to propozycje naszych podopiecznych, którzy sygnalizowali brak dostatecznej ilości wiedzy w danym temacie. Wszystkie spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem.

Poradnictwo ogólne i prawne

Ta forma wsparcia wybierana jest bardzo chętnie z uwagi na różne możliwości skontaktowania się z pracownikami Placówki: kontakt bezpośredni, telefoniczny, e-mail, przesyłka pocztowa. Sprawy z jakim zgłaszają się do na podopieczni placówki są bardzo różnorodne: obsługa sprzętu specjalistycznego, pomoc w znalezieniu placówki leczniczej, podanie adresów różnych miejsc, uprawnienia i przywileje osób z niepełnosprawnością np. bezpłatne przesyłki, pomoc w zakupie białej laski, znalezienie turnusu rehabilitacyjnego itd. Prawnik pełniący dyżury w naszej siedzibie sygnalizuje, że sprawy z jakimi osoby się zgłaszają są bardzo różnorodne od takich, które wymagają jednorazowego wyjaśnienia do bardziej skomplikowanych, nawet takich, które wymagają wieloletniej procedury

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content