Orientacja przestrzenna

Co może pomóc osobom niewidomym w codziennym życiu? Pozwól sobie pomóc!

Zapraszamy wszystkie osoby chętne należące do Polskiego Związku Niewidomych w Poznaniu do uczestniczenia w szkoleniu w zakresie orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się z białą laską. Projekt jest finansowany przez PFRON

Celem realizacji zadania jest uzyskanie poprawy funkcjonowania osób niewidomych i słabowidzących, ponieważ brak aktywności prowadzi do wytworzenia u nich niskiej samooceny i niskiego poczucia własnej wartości oraz braku wiary w swoje możliwości.

Proces rehabilitacji w zakresie orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się jest procesem złożonym, uzależniony jest od wielu czynników, predyspozycji samej osoby szkolonej, uzależniony od psychologa, instruktora orientacji przestrzennej, rodziny i społeczeństwa. Sam proces rehabilitacji dla niektórych osób może trwać krótko, wiele lat, a niekiedy całe życie.

Dzięki prowadzeniu szkoleń poruszania się z białą laską, nasi beneficjenci z niepełnosprawnością wzroku nabyły umiejętność posługiwania się biała laska w przestrzeni publicznej. Nabyły informacje związane z otoczeniem, po którym się poruszają, mogą docierać do miejsc które wcześniej nie były możliwe. Uzyskały większą świadomość funkcjonowania w społeczeństwie. Osoby uwierzyli w siebie że przy pomocy białej laski mogą stać się osobami niezależnymi zakresie przemieszczania się w przestrzeni, podróżowania Jednakże wszystko zależy od nich samych, czy będą zgłębiać swoją wiedzę, czy pozostaną dalej w uśpieniu.

Osoby szkolone nabyły podstawowe umiejętności posługiwania się białą laską.

  • poznano podstawy orientacji przestrzennej i samodzielnego poruszania się, wykrywanie spadków, wzniesień i krawężników, utrzymania prostej linii marszu, wchodzenia na schody, schodzenia ze schodów, pokonywania skrzyżowań, poznanie wielu miejsc, gdzie dotąd nie uczęszczali,
  • uzyskano większą asertywności w życiu społecznym i rodzinnym,
  • zwiększyło poziom bezpieczeństwa osób podczas przemieszczania się
  • zwiększyło odporność na stres,
  • pozwoliło spojrzeć na swoje życie, że można żyć inaczej, można uzyskać niezależność i samodzielność,
  • rozwinięto umiejętność korzystania z echolokacji.

Uczestnicy szkolenia jednocześnie korzystali z nauki z  nowoczesnych technologii dla niewidomych i słabowidzących. Na przestrzeni wielu lat technologia dla osób niewidomych i słabowidzących dynamicznie się rozwija, są to rozwiązania wspomagające osoby podczas chodzenia, niemniej jednak wiele osób jeszcze nie potrafi z nich korzystać.

Zajęcia treningowe zmotywowały osoby do lepszej asertywności w życiu codziennym. Jego elementy mogą spowodować przemianę w codziennych sposobach funkcjonowania oraz refleksję ukierunkowaną na chęć zmiany w podejmowanych decyzjach, zadaniach. Osoby biorące udział w szkoleniach nabyły większą pewność siebie i wiary we własne możliwości, radzenia sobie ze stresem. Osoby szkolone zostały zmotywowane do wyznaczania sobie coraz to nowych celów życiowych. Dzięki uzyskaniu dofinansowania na realizację projektu członkowie Koła uzyskali laski , dzięki którymi  posługiwanie się nimi na co dzień zwiększy bezpieczeństwo naszych podopiecznych podczas przemieszczania się i nie tylko.

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content