ARCHIWUM

Projekt „Łabędzie”.

Teatr Wielki w Poznaniu w partnerstwie m.in z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Wielkopolski zaprasza do udziału w niezwykłym projekcie, właśnie dzisiaj  z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który przypada 29.04 po raz pierwszy informujemy o naszym projekcie „Łabędzie”. 

„…życie to ciało, ciało to ruch i taniec, więc każdy według nas potrafi tańczyć.” – to zdanie choreografa Tobiasza Sebastiana Berga będzie towarzyszyło nam w trakcie realizacji projektu „Łabędzie”. Zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące, by z naszym drobnym wsparciem odnalazły w sobie tancerkę/tancerza! Najpierw w trakcie warsztatów, a później na scenie, w trakcie spektaklu.  Terminy, zapisy, szczegóły: edukacja@opera.poznan.pl

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Kultura Dostępna.

Partnerzy:

Polski Związek Niewidomych. Okręg Wielkopolski

 Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących

 Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o. o. (Niewidzialna ulica)

 Fundacja Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Poznaniu

Link: https://wetransfer.com/downloads/25ca2cec6967213337be18bc3b15afab20220429105922/d8b726ddc6daf0abb7975633f5d80ef920220429110032/7c62f0

„Łabędzie” – warsztaty tańca dla osób niewidomych i słabowidzących

Zastanawiałeś się kiedykolwiek ile ruchów wykonujesz w ciągu dnia? A czy myślałeś o tym, że każdy ruch może stać się początkiem tańca? Jeśli tak, to chodź się z nami poruszać. A jeśli nie? To tym bardziej przyjdź, a my pomożemy Ci obudzić drzemiący w Tobie potencjał. Na bezpłatne warsztaty dla osób niewidomych i słabowidzących do Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprasza choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg wraz z zespołem. Zaczniemy od ćwiczeń oddechowych, rozluźniających i koordynacyjnych, porozmawiamy o ruchu codziennym jako elemencie tworzenia choreografii, a później włączymy inne techniki tańca współczesnego. Chcemy, żebyś uwierzył i poczuł, że taniec to jedna z najbardziej naturalnych form wyrazu. W dodatku taka, która przynosi dużo satysfakcji i radości. A jak już poczujesz się pewnie i swobodnie, to zaprosimy Cię do współtworzenia spektaklu, który jest drugim etapem projektu. Gotowy?

Co musisz wiedzieć?

  1. Dlaczego „Łabędzie”?
    Najbardziej znanym spektaklem baletowym jest „Jezioro łabędzie”. Przyzwyczailiśmy się do tego, że kto pomyśli balet, temu w wyobraźni rysuje się słynna choreografia Mariusa Petipy. Chcemy odbić się od tego skojarzenia, rozłożyć je na części pierwsze i wspólnie z Tobą zbadać czym jest balet i gdzie nas zaprowadził w kontekście tańca współczesnego. Poza tym łabędzie to piękne, majestatyczne ptaki, których ruch nieprzypadkowo stał się tematem dzieła baletowego. Wierzymy, że udział w projekcie pomoże Ci uwierzyć, że jesteś jednym z nich.
  2. Kiedy i gdzie odbywają się warsztaty?
    Pierwsze spotkanie warsztatowe i informacyjne: 23.05 godz. 16.00, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ul. Fredry 9, foyer I piętra
    Warsztaty będą odbywały się w poniedziałki w godzinach 16.00 – 18.00, od 23 maja do końca czerwca. Długość trwania warsztatów to 2 godziny, ale nie martw się – będzie przerwa.
  3. Jak się zapisać?
    Warsztaty są bezpłatne, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o zapisanie się drogą mailową: edukacja@opera.poznan.pl lub telefoniczną: 61 65 90 219. Chcemy po prostu wiedzieć, z kim się spotkamy.
    Jeśli chcesz, to możesz się skontaktować również z jednym z naszych partnerów:
    Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o. o. (Niewidzialna ulica)
    Fundacją Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Poznaniu
    Polskim Związkiem Niewidomych. Okręg Wielkopolski
    Stowarzyszeniem Osób Niewidomych i Słabowidzących w Poznaniu
  4. Czy muszę umieć tańczyć?
    Nie, nie musisz. Ale my jesteśmy przekonani, że umiesz.
  5. Jak się ubrać?
    Twój strój powinien być swobodny i wygodny. Taki, który nie ogranicza ruchów.
  6. Czy każdy uczestnik warsztatów musi wziąć udział w spektaklu, który jest drugim etapem projektu?
    „Musi” nie jest tu dobrym słowem. Nie ma takiego obowiązku – warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych osób niewidomych i słabowidzących i jeśli nie będziesz chciał/chciała kontynuować przygody z tańcem, to nie ma problemu. Udział w przygotowaniach do spektaklu (od 16 sierpnia do 27 października) i występ (28 października) zależy wyłącznie od Ciebie. Chociaż my oczywiście mamy nadzieję, że z nami zostaniesz i wspólnie stworzymy wyjątkowe przedstawienie.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego

Program Kultura Dostępna

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content