ARCHIWUM

Spotkania dla nauczycieli dzieci niewidomych i słabowidzących

Logo Doświadczamy Świata Przez Naturę
Doświadczamy świata przez naturę

Spotkania dla nauczycieli dzieci niewidomych i słabowidzących

Informacja wstępna

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków i Polski Związek Niewidomych zapraszają nauczycieli dzieci niewidomych i słabowidzących na spotkanie, które odbędzie się w ramach projektu „Doświadczamy świata przez naturę”.

Przewidywany termin i miejsce spotkania – 10 marca 2022 r. w Warszawie.

Głównym celem spotkania jest prezentacja materiałów, które wspierają edukację przyrodniczą dzieci z dysfunkcją narządu wzroku. Pragniemy także stworzyć możliwość wymiany doświadczeń nauczycieli przyrody pracujących z tą grupą uczniów oraz przedstawić praktyczne aspekty pracy z naszymi materiałami.

  1. „Doświadczamy świata przez naturę” to projekt realizowany we współpracy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków z organizacjami partnerskimi z Irlandii, Malty i Cypru oraz z ekspertami Polskiego Związku Niewidomych. Jego wdrożenie było możliwe dzięki funduszom programu Erasmus+. Wierzymy, że przyroda jest dostępna dla każdego, a zajęcia w bliskim z nią kontakcie są korzystną formą aktywności dla wszystkich uczniów. Efektem naszego projektu jest zestaw materiałów, które umożliwią nauczycielom realizację programu edukacji ekologicznej, w którym elementem przewodnim są ptaki. Materiały te są przygotowane tak, żeby zajęcia wg nich prowadzone były dostępne dla dzieci niewidomych  i słabowidzących; nie są częścią programu szkolnego, ale na pewno  mogą uzupełniać lekcje i być realizowane na dodatkowych zajęciach czy kołach zainteresowań. Zestaw materiałów edukacyjnych tworzą:
    • bloki zajęć o tematyce przyrodniczej ze wskazówkami dydaktycznymi i pakietem informacji merytorycznych dotyczących ptaków dla nauczyciela; np. jak zostać dobrym obserwatorem ptaków; ptaki mokradeł; dlaczego ptaki budują gniazda;
    • aplikacja mobilna dla osób z dysfunkcją narządu wzroku, pomocna przy nauce rozpoznawania ptaków i ich głosów;
    • szablon szkolenia dla nauczycieli, dotyczący korzystania z wypracowanych w projekcie materiałów.

Materiały udostępnione zostaną nauczycielom bezpłatnie.

Niniejsza informacja ma charakter wstępnego zaproszenia. Kolejna wraz ze szczegółowym programem oraz miejscem spotkania zostanie przesłana w drugiej połowie lutego 2022 r.

Nauczycieli zainteresowanych udziałem w spotkaniu uprzejmie prosimy o przesłanie formularza zgłoszenia do dnia 7 lutego na adres e-mail: hanna.rachwald@otop.org.pl lub eoleksiak@pzn.org.pl.  

Decyduje kolejność zgłoszeń.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony

PtakówPolski Związek Niewidomych

Doświadczamy świata przez naturę – komplet – plik PDF

Zgłoszenie – plik PDF

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content