KLUB SENIORA „HILARY”

Członków Klubu Hilary i wszystkich seniorów 60 +
z Polskiego Związku Niewidomych
zapraszamy w drugi wtorek miesiąca, jak zwykle o 11.00

 Serdecznie zachęcamy do udziału we wszystkich proponowanych zajęciach.

Agnieszka Tomczak 502-287-009, lub pod numerem 61/847-46-17,   61/847-46-16

Kalendarz imprez Klubu

http://radiopoznan.fm/audycja/sygnaLy-Swiata/sygnaly-swiata-4-06-2023

Twoja wiedza – Twoje bezpieczeństwo plik PDF

Drodzy seniorzy ze względu na losową sytuację naszej Pani Przewodnik, informujemy  o zmianie godziny naszej wycieczki po Poznaniu .
17 maja wyruszamy o 12:30. Szczegóły podamy bliżej naszej wyprawy.
Numer do kontaktu: Agnieszka Tomczak  502 287 009


16 maja odbyły się zajęcia z majsterkowania. Panowie samodzielnie skręcali skrzynki na narzędzia, wzajemnie sobie pomagając. Bardzo dziękujemy Panom za wspaniałą pracę, która poniżej prezentujemy.


Drodzy seniorzy!

Za nami kilka bardzo ciekawych spotkań.

2.04 – gościliśmy Panią Agnieszkę z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UM, która przybliżyła nam bardzo ciekawy temat- „Zróżnicowanie współczesnej polszczyzny. Terytorialne, zawodowe i środowiskowe odmiany języka polskiego”.
5.04 – odbyła się podróż z muzyką. Gościem naszym były Nauczycielki ze Szkoły Muzycznej ul. Solna.
24.04 – odwiedziliśmy kręgielnie.

26.04 – w auli UM, ul. Wieniawskiego odbył się przepiękny koncert  Muzyki Cygańskiej.

A co będzie działo się w maju?

7.05 , 11:00 – zapraszamy na spotkanie z Panem Piotrem ze Stowarzyszenia Krzewienia Kultury i Tradycji.
17.05, 10:00 – zapraszamy na spacer po Poznaniu z przewodnikiem.
24.05,11:00 – zapraszamy na wspaniały czas z muzyką i śpiewem. 
W maju odbędą  się również zajęcia z majsterkowania pod okiem fachowca.  Zapraszamy szczególnie Panów. Termin będzie podany.

Serdecznie zapraszamy!


7.11.2023 w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych nasi seniorzy uczestniczyli w koncercie patriotycznym przygotowanym s. Monikę oraz przez młodzież  ze Szkoły Sióstr Urszulanek Uni Rzymskiej ul. Sporna.  Były to chwile wzruszeń i wspólny czas śpiewania. Po koncercie i poczęstunku nasi seniorzy  wykonali pod opieka p. Danusi biało czerwone kotyliony. 
Serdecznie dziękujemy s. Monice i jej wychowanką oraz p. Danusi za piękny patriotyczny dzień.


W dniu 2.09.2023 w godzinach od 11.00 do 16.00 odbył się piknik integracyjny, w którym wzięły udział osoby z różnych kół terenowych, Klub Młodych i Aktywnych oraz seniorzy z Klubu Hilary. Gościnności użyczyło nam Koło Łowieckie nr 81 „Drop” w Biedrusku ul. Zjednoczenia 4.

Bawiliśmy się wspaniale, pogoda dopisała, humory i radość również. Oprócz wspaniałej zabawy, konkursów i nagród, był również czas na posiłek- pyszną grochówkę, kiełbasę z grilla, drożdżówki i inne pyszności oraz kawa, herbata i napoje. Mamy nadzieję, że za rok spotkamy się również, jeszcze w większym gronie.


KLUB HILARY 2023 – Czerwiec

Za nami kolejne ciekawe spotkania wiązane z projektem ” Bezpiecznie i aktywnie na emeryturze”. Bardzo dziękujemy za aktywne uczestnictwo i zapraszamy na kolejne zajęcia.

  • 06.06.2023, wtorek, o 11.00 zapraszamy na spotkanie z przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej.
  • 22.06 –  czwartek, 11.00- zajęcia FITNESS
  • 29.06 –  czwartek, 11.00- kontynuacja zajęć z pierwszej pomocy (WAŻNE! ZMIANA TERMINU, Z 15.06 NA 29.06).

06.06.2023 we wtorek odbyło się spotkanie z Panem Arkadiuszem – przedstawicielem Instytutu Pamięci Narodowej. Był to czas wspomnień, rozmów o przeszłości. Było to bardzo owocne spotkanie i na pewno bardzo ważne dla naszych seniorów, ponieważ to najbardziej w ich sercach jest pragnienie zachowania historii Polski i przekazania tego dziedzictwa młodemu pokoleniu.  Serdecznie zachęcamy do udziału w następnych spotkaniach. Data i godzina będzie podawana na bieżąco. 


W dniu 09.05 w siedzibie Polskiego Związku Niewidomych Okręg Wielkopolski w ramach projektu „Bezpiecznie i aktywnie na emeryturze ” odbyło się spotkanie z przedstawicielami Miejskiej Straży Pożarnej  z Poznania. 

Wszystko po to, aby seniorzy czuli się bardziej bezpiecznie i wiedzieli, jak uchronić się przed różnego rodzaju zagrożeniami. Tematami przewodnimi spotkania było hasło: „Czad i Ogień”, „Obudź czujność” oraz „Seniorze uważaj! Nie daj się oszukać”. Przedstawiciel straży pożarnej opowiedział o bezpieczeństwie przeciwpożarowym. Wskazał jak obchodzić się z ogniem, jak go zwalczać, gdy już dojdzie do zapalenia oraz jak uniknąć zatrucia dwutlenkiem węgla. Zostały omówione również zasady ewakuacji, co jest niezmiernie ważne, ponieważ panika podczas jakiegokolwiek zagrożenia zawsze jest złym doradcą. Bardzo dziękujemy przedstawicielom Straży Pożarnej  za ciekawy i jakże potrzebny wykład.  


27.04. nasi seniorzy z Klubu Hilary spotykali się na pierwszych zajęciach sportowych w ramach „Aktywnie na emeryturze”.

Pani Sonia – instruktor nordic walking, aqua fitness oraz stricte fitness. W tym dniu poprowadziła gimnastykę poprawiającą ogólną sprawność oraz trening koordynacji z elementami wzmocnienia mięśni oraz poprawy wydolności krążeniowo – oddechowej  ruchowej. Był również czas na indywidualne porady. Zajęcia przy przyjemnej muzyce na pewno przyniosły dobre rezultaty, co widać na poniższym zdjęciu. Serdecznie zapraszamy do cyklu co miesięcznej gimnastyki, w ostatni czwartek miesiąca. 

W maju planujemy zajęcia na świeżym powietrzu, o ile dopisze pogoda. Serdecznie zapraszamy do udziału. 


W dniu 04.04.2023 w ramach projektu Hilary 2023 ” Bezpiecznie i aktywnie na emeryturze” odbyło się spotkanie z Miejskim Rzecznikiem d/s Konsumenckich Panią Martą Pasińską, która udzieliła naszym seniorom z Klubu Hilary informacji prawnych w zakresie ochrony interesów konsumenckich. Niewątpliwie takie spotkania było bardzo potrzebne. Bardzo dziękujemy Pani Rzecznik za ciekawy wykład a naszym seniorom za liczną obecność.


09.03.2023 gościliśmy w Kinie Muza.  Zwiedzaliśmy piękne, nowoczesne sale kinowe. Rozmawialiśmy z kadrą kina o repertuarze, kinoterapii i warsztatach jakie prowadzone są w kinie. Mogliśmy także  sprawdzić wszystkie udogodnienia, porozmawiać o niedogodnościach i podzielić się naszymi spostrzeżeniami. Byliśmy również w kabinie projekcyjnej. Było to niewątpliwie bardzo owocne spotkanie, które zakończyło się poczęstunkiem i kawą. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Piotrowiak i Panu Kamilowi Skibińskiemu za stworzenie miłej i serdecznej atmosfery, a naszym członkom za obecność na spotkaniu.  


Serdecznie dziękujemy naszym seniorom za udział w pierwszym spotkaniu 

” Bezpiecznie i aktywnie na emeryturze”.

Naszym gościem był Pan Kacper Brylski – psycholog.

W dniu 07.03 odbyły się warsztaty ASERTYWNOŚCI I ZAGROŻENIA PŁYNĄCE Z MASSMEDIÓW.
Uczestnicy poznali techniki radzenia sobie w sytuacjach niekomfortowych, uczenia się mówienia „NIE”. 
Tematem warsztatów były również zagrożenia, jakie czyhają w Internecie  i na ulicy oraz jak sobie z tym rodzić.
Bardzo dziękujemy Panu Kacprowi za ciekawy wykład.


Zaproszenie  na festiwal muzyki i tańca Indian amerykańskich.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W POZNAŃSKIM FESTIWALU MUZYKI INDIAN AMERYKAŃSKICH
:: 1 PAŹDZIERNIKA 2022
:: XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE   PRZY UL. TARNOWSKIEJ 27 W POZNANIU (KRZESINY)

Mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w 19 Jesiennym Festiwalu Muzyki i Tańca Indian Amerykańskich Pow Wow 2022, który odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. w XVI LO na poznańskich Krzesinach (ul. Tarnowska 27).

Poznański Festiwal Pow Wow jest wzorowany na współczesnych spotkaniach i festiwalach tubylczych w USA, podczas których kultywuje się stare tradycje, obyczaje, popularyzuje się kultury swoich plemion i narodów, odtwarza muzykę, tańce i pieśni.

Zapraszając Państwa do udziału w Pow Wow, chcemy uhonorować poznańskich Seniorów, dziękując im za troskę o młode pokolenia, naukę życia i opiekę nad młodszymi. Ale również Państwu chcemy pokazać cząstkę indiańskiej Ameryki, o której opowiadałem kilka miesięcy temu.

Poznańskie Pow Wow zaczyna się o godz. 14.30 i kończy się ok. 20.00, ale każdy z uczestników podejmuje sam decyzje jak długo chce pozostać na sali. Podczas Festiwalu zostaną pokazane tańce wielu narodów indiańskich, będzie można nabyć indiańskie pamiątki.

Przygotowaliśmy dla Państwa miejsca na trybunach, z których będzie można swobodnie obserwować tancerzy na arenie.

Wszystkie szczegóły publikujemy na facebookowej stronie: https://www.facebook.com/events/1110970635974077 – zapraszamy. W razie pytań, służę wyjaśnieniami pod numerem 601 76 70 30 i / lub mailem: krzysztofmaczkowski@gmail.com.

Krzysztof Mączkowski
dyrektor Pow Wow Poznań 2022

Logo Masta Poznania


W dniu 11.10.2022 Seniorzy z Klubu Hilary zwiedzili Muzeum Archeologiczne. Wystawa EGIPSKA I ŚREDNIOWIECZNA wzbudziła duże zainteresowanie szczególnie, że była możliwość  „obejrzeć” eksponaty rękoma. Przewodnicy Muzeum pięknie i obrazowo opisali życie faraonów i życie w okresie średniowiecza. Bardzo dziękujemy seniorom  za obecność a naszym przewodnikom za dużą wiedzę, empatię i miłą atmosferę. 


Nasi seniorzy z Kluby Hilary, to bardzo aktywne i kreatywne osoby. Chętnie uczestniczą nie tylko w ciekawych wykładach, ale również w  warsztatach manualnych i w zajęciach sportowych.  Pod opieką instruktora seniorzy nabierają dobrej kondycji. A mamy z czego wybierać jeśli chodzi o sprzęt do ćwiczeń. 

Dużym powodzeniem również cieszą się wyjścia do obiektów sportowych i do obiektów kulturalnych.

21.09.2022 – odwiedziliśmy kręgielnie, gdzie nasi seniorzy wykazali się mistrzowską grą.


W dniu 22.07.2022 w ramach Kreatywny Senior  odbyły się zajęcia z terapii ręki, połączone z zajęciami sensorycznymi. Nasi podopieczni stworzyli piękne drzewo. Tak nie wiele materiału, a powstało dzieło sztuki. Po pracy manualnej, podany był poczęstunek, aby uzupełnić stracone kalorie. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę a naszej rehabilitantce od zajęć  p. Wiktorii za wspaniały kreatywny pomysł.


W dniu 12.07.2022 ze środków z Urzędu Miasta – Poznań, w Sali Lotnictwa Taktycznego przy ul. Kościuszki 92, odbył się przepiękny i wzruszający koncert Poezji Śpiewanej Zespołu Arete w składzie:

  • Jerzy Struk – poeta i filozof, doktor nauk humanistycznych, wokalista, lider zespołu ARETE, autor 8 książek poetyckich i kompozytor piosenek,
  • Marta Duchant – aktorka „Teatru Droga”, wokalistka, absolwentka studium wokalnego im. Czesława Niemena w Poznaniu, gościnnie występuje również w teledyskach zespołu, wystąpiła na płytach „Czas na poetów!”, „Spojrzenie miłości” oraz „Mamy Serce dla serca!”,
  • Michał Baranowski – pianista, kompozytor i aranżer, adiunkt na Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego w Poznaniu, występuje na najlepszych salach koncertowych w Polsce, współpracuje m.in. z Natalią Świerczyńską oraz zespołem TRE VOCI, studiował „Fortepian Jazzowy” oraz „Kompozycje i aranżacje” na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Na koncercie wybrzmiały największe przeboje zespołu oraz utwory z najnowszej piątej autorskiej płyty zespołu „Czas na poetów!” i charytatywnego wydawnictwa z piosenkami dla dzieci i dorosłych „Mamy Serce dla serca!” pod patronatem Polskiego Radia Dzieciom.
Był to specjalny koncert zorganizowany przez Polski Związek Niewidomych dla naszych drogich seniorów, który niewątpliwie zapadł w sercach uczestników.
Serdecznie dziękujemy Artystom Arete za piękną przygodę ze słowem i muzyką, za wspólna wędrówkę w świecie poezji śpiewanej, piosenki literackiej i poetyckiego rocka.
Nasze podziękowania kierujemy również 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego oraz pracownikom klubu za bezpłatne udostępnienie Sali i przygotowanie poczęstunku.

Szczególne jednak podziękowania kierujemy do tych, którzy zaszczycili koncert swoją obecnością.


W dniu 05.07.2022 w ramach spotkania „Podróże przez kontynenty świata” seniorzy z Klubu Hilary pod opieką Pana Krzysztofa Myszaka-Mączkowskiego wyruszyli w wirtualną wyprawę  przez Amerykę Północną, zahaczając również o kulturę Indian.
Było to niewątpliwie bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie.
Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność, a Panu Krzysztofowi za bardzo ciekawy wykład.


30.06.2022 r. – zajęcia z fizykoterapii pod hasłem  „Aktywny senior”.
W tym dniu odbyły się ćwiczenia usprawniające dłoń. W treningu sportowym pod okiem fizykoterapeuty zostały wykorzystane gumy rehabilitacyjne, mini piłeczki, ściskacze oraz jajka silikonowe, małe hantle i sprzęt do masażu. Seniorzy dowiedzieli się jaki sprzęt jest odpowiedni do ćwiczeń dłoni i jak go odpowiednio używać. Wytrwałym członkom Klubu Hilary dziękujemy za wytrwałość i udział w zajęciach. 


W dniu 07.06.2022 wraz ze studentami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu nasi seniorzy z Klubu Hilary wyruszyli na piękną muzyczną podróż przez kontynenty świata.
Serdecznie dziękujemy utalentowanym studentom za fascynującą muzyczną wyprawę i poświęcony czas, a wykładowcom za umożliwienie spotkania.


Klub Hilary już od kwietnia podróżuje wirtualnie po świecie.
Każda „podróż” odbywa przy kawie i pysznym cieście.
Nasi seniorzy poznają różne kraje, ich kulturę, obyczaje, kuchnie oraz najpiękniejsze miejsca i ważne zabytki.
Zajęcia prowadzą podróżnicy, którzy podróżują po świecie i którzy z wielką fascynacją opowiadają, czasem o zupełnie nieznanym dla nas świecie.

Następne spotkanie z cyklu „Podróż przez kontynenty świata” odbędzie 10 maja o 11.00, na które serdecznie zapraszamy.


26. kwietnia odbyło się spotkanie z  „wielkanocnymi zajączkami” z 4b ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek w Poznaniu.
Siostra Monika wraz z dziećmi przygotowała wiosenny koncert, który wniósł wiele radości, uśmiechu, ciepła i słońca. Dzieci również przygotowały naszym seniorom pyszne kolorowe ciasteczka.

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content