KLUB SENIORA “HILARY”

Członków Klubu Hilary i wszystkich seniorów 60 +
z Polskiego Związku Niewidomych
zapraszamy w drugi wtorek miesiąca, jak zwykle o 11.00

Serdecznie zapraszamy seniorów na spotkanie Klubu Hilary 7.03.2023 o 11.00.

Drodzy Seniorzy!

21.03.2023, od 13.00 do 14.30 rozpoczynamy warsztaty PIERWSZEJ POMOCY.

Prosimy o wcześniejsze zapisy.

Agnieszka Tomczak 502 287 009, lub pod numerem 61/847-46-17,   61/847-46-16

Serdecznie zapraszamy.


09.03.2023 gościliśmy w Kinie Muza.  Zwiedzaliśmy piękne, nowoczesne sale kinowe. Rozmawialiśmy z kadrą kina o repertuarze, kinoterapii i warsztatach jakie prowadzone są w kinie. Mogliśmy także  sprawdzić wszystkie udogodnienia, porozmawiać o niedogodnościach i podzielić się naszymi spostrzeżeniami. Byliśmy również w kabinie projekcyjnej. Było to niewątpliwie bardzo owocne spotkanie, które zakończyło się poczęstunkiem i kawą. Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Piotrowiak i Panu Kamilowi Skibińskiemu za stworzenie miłej i serdecznej atmosfery, a naszym członkom za obecność na spotkaniu.  


Serdecznie dziękujemy naszym seniorom za udział w pierwszym spotkaniu 

” Bezpiecznie i aktywnie na emeryturze”.

Naszym gościem był Pan Kacper Brylski – psycholog.

W dniu 07.03 odbyły się warsztaty ASERTYWNOŚCI I ZAGROŻENIA PŁYNĄCE Z MASSMEDIÓW.
Uczestnicy poznali techniki radzenia sobie w sytuacjach niekomfortowych, uczenia się mówienia „NIE”. 
Tematem warsztatów były również zagrożenia, jakie czyhają w Internecie  i na ulicy oraz jak sobie z tym rodzić.
Bardzo dziękujemy Panu Kacprowi za ciekawy wykład.


Zaproszenie  na festiwal muzyki i tańca Indian amerykańskich.

ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W POZNAŃSKIM FESTIWALU MUZYKI INDIAN AMERYKAŃSKICH
:: 1 PAŹDZIERNIKA 2022
:: XVI LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE   PRZY UL. TARNOWSKIEJ 27 W POZNANIU (KRZESINY)

Mam przyjemność zaprosić Państwa do udziału w 19 Jesiennym Festiwalu Muzyki i Tańca Indian Amerykańskich Pow Wow 2022, który odbędzie się w sobotę 1 października 2022 r. w XVI LO na poznańskich Krzesinach (ul. Tarnowska 27).

Poznański Festiwal Pow Wow jest wzorowany na współczesnych spotkaniach i festiwalach tubylczych w USA, podczas których kultywuje się stare tradycje, obyczaje, popularyzuje się kultury swoich plemion i narodów, odtwarza muzykę, tańce i pieśni.

Zapraszając Państwa do udziału w Pow Wow, chcemy uhonorować poznańskich Seniorów, dziękując im za troskę o młode pokolenia, naukę życia i opiekę nad młodszymi. Ale również Państwu chcemy pokazać cząstkę indiańskiej Ameryki, o której opowiadałem kilka miesięcy temu.

Poznańskie Pow Wow zaczyna się o godz. 14.30 i kończy się ok. 20.00, ale każdy z uczestników podejmuje sam decyzje jak długo chce pozostać na sali. Podczas Festiwalu zostaną pokazane tańce wielu narodów indiańskich, będzie można nabyć indiańskie pamiątki.

Przygotowaliśmy dla Państwa miejsca na trybunach, z których będzie można swobodnie obserwować tancerzy na arenie.

Wszystkie szczegóły publikujemy na facebookowej stronie: https://www.facebook.com/events/1110970635974077 – zapraszamy. W razie pytań, służę wyjaśnieniami pod numerem 601 76 70 30 i / lub mailem: krzysztofmaczkowski@gmail.com.

Krzysztof Mączkowski
dyrektor Pow Wow Poznań 2022

Logo Masta Poznania


W dniu 11.10.2022 Seniorzy z Klubu Hilary zwiedzili Muzeum Archeologiczne. Wystawa EGIPSKA I ŚREDNIOWIECZNA wzbudziła duże zainteresowanie szczególnie, że była możliwość  „obejrzeć” eksponaty rękoma. Przewodnicy Muzeum pięknie i obrazowo opisali życie faraonów i życie w okresie średniowiecza. Bardzo dziękujemy seniorom  za obecność a naszym przewodnikom za dużą wiedzę, empatię i miłą atmosferę. 


Nasi seniorzy z Kluby Hilary, to bardzo aktywne i kreatywne osoby. Chętnie uczestniczą nie tylko w ciekawych wykładach, ale również w  warsztatach manualnych i w zajęciach sportowych.  Pod opieką instruktora seniorzy nabierają dobrej kondycji. A mamy z czego wybierać jeśli chodzi o sprzęt do ćwiczeń. 

Dużym powodzeniem również cieszą się wyjścia do obiektów sportowych i do obiektów kulturalnych.

21.09.2022 – odwiedziliśmy kręgielnie, gdzie nasi seniorzy wykazali się mistrzowską grą.


W dniu 22.07.2022 w ramach Kreatywny Senior  odbyły się zajęcia z terapii ręki, połączone z zajęciami sensorycznymi. Nasi podopieczni stworzyli piękne drzewo. Tak nie wiele materiału, a powstało dzieło sztuki. Po pracy manualnej, podany był poczęstunek, aby uzupełnić stracone kalorie. Serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę a naszej rehabilitantce od zajęć  p. Wiktorii za wspaniały kreatywny pomysł.


W dniu 12.07.2022 ze środków z Urzędu Miasta – Poznań, w Sali Lotnictwa Taktycznego przy ul. Kościuszki 92, odbył się przepiękny i wzruszający koncert Poezji Śpiewanej Zespołu Arete w składzie:

  • Jerzy Struk – poeta i filozof, doktor nauk humanistycznych, wokalista, lider zespołu ARETE, autor 8 książek poetyckich i kompozytor piosenek,
  • Marta Duchant – aktorka „Teatru Droga”, wokalistka, absolwentka studium wokalnego im. Czesława Niemena w Poznaniu, gościnnie występuje również w teledyskach zespołu, wystąpiła na płytach „Czas na poetów!”, „Spojrzenie miłości” oraz „Mamy Serce dla serca!”,
  • Michał Baranowski – pianista, kompozytor i aranżer, adiunkt na Akademii Muzycznej im. J. Paderewskiego w Poznaniu, występuje na najlepszych salach koncertowych w Polsce, współpracuje m.in. z Natalią Świerczyńską oraz zespołem TRE VOCI, studiował „Fortepian Jazzowy” oraz „Kompozycje i aranżacje” na Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Na koncercie wybrzmiały największe przeboje zespołu oraz utwory z najnowszej piątej autorskiej płyty zespołu „Czas na poetów!” i charytatywnego wydawnictwa z piosenkami dla dzieci i dorosłych „Mamy Serce dla serca!” pod patronatem Polskiego Radia Dzieciom.
Był to specjalny koncert zorganizowany przez Polski Związek Niewidomych dla naszych drogich seniorów, który niewątpliwie zapadł w sercach uczestników.
Serdecznie dziękujemy Artystom Arete za piękną przygodę ze słowem i muzyką, za wspólna wędrówkę w świecie poezji śpiewanej, piosenki literackiej i poetyckiego rocka.
Nasze podziękowania kierujemy również 2 Skrzydłu Lotnictwa Taktycznego oraz pracownikom klubu za bezpłatne udostępnienie Sali i przygotowanie poczęstunku.

Szczególne jednak podziękowania kierujemy do tych, którzy zaszczycili koncert swoją obecnością.


W dniu 05.07.2022 w ramach spotkania „Podróże przez kontynenty świata” seniorzy z Klubu Hilary pod opieką Pana Krzysztofa Myszaka-Mączkowskiego wyruszyli w wirtualną wyprawę  przez Amerykę Północną, zahaczając również o kulturę Indian.
Było to niewątpliwie bardzo ciekawe i inspirujące spotkanie.
Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność, a Panu Krzysztofowi za bardzo ciekawy wykład.


30.06.2022 r. – zajęcia z fizykoterapii pod hasłem  „Aktywny senior”.
W tym dniu odbyły się ćwiczenia usprawniające dłoń. W treningu sportowym pod okiem fizykoterapeuty zostały wykorzystane gumy rehabilitacyjne, mini piłeczki, ściskacze oraz jajka silikonowe, małe hantle i sprzęt do masażu. Seniorzy dowiedzieli się jaki sprzęt jest odpowiedni do ćwiczeń dłoni i jak go odpowiednio używać. Wytrwałym członkom Klubu Hilary dziękujemy za wytrwałość i udział w zajęciach. 


W dniu 07.06.2022 wraz ze studentami Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu nasi seniorzy z Klubu Hilary wyruszyli na piękną muzyczną podróż przez kontynenty świata.
Serdecznie dziękujemy utalentowanym studentom za fascynującą muzyczną wyprawę i poświęcony czas, a wykładowcom za umożliwienie spotkania.


Klub Hilary już od kwietnia podróżuje wirtualnie po świecie.
Każda „podróż” odbywa przy kawie i pysznym cieście.
Nasi seniorzy poznają różne kraje, ich kulturę, obyczaje, kuchnie oraz najpiękniejsze miejsca i ważne zabytki.
Zajęcia prowadzą podróżnicy, którzy podróżują po świecie i którzy z wielką fascynacją opowiadają, czasem o zupełnie nieznanym dla nas świecie.

Następne spotkanie z cyklu „Podróż przez kontynenty świata” odbędzie 10 maja o 11.00, na które serdecznie zapraszamy.


26. kwietnia odbyło się spotkanie z  „wielkanocnymi zajączkami” z 4b ze Szkoły Podstawowej Sióstr Urszulanek w Poznaniu.
Siostra Monika wraz z dziećmi przygotowała wiosenny koncert, który wniósł wiele radości, uśmiechu, ciepła i słońca. Dzieci również przygotowały naszym seniorom pyszne kolorowe ciasteczka.

Skip to content