ARCHIWUM

„Łabędzie”

Polski Związek Niewidomych jest partnerem w projekcie „Łabędzie” realizowanym przez Teatr Wielki w Poznaniu – Opera ul. Fredry 9

Od kilku miesięcy osoby niewidome, niedowidzące i z alternatywna motoryką ruchu przygotowują niezwykły spektakl.

Premiera odbędzie się 28.10.2022r i poznańska widownia już wszystkie miejsca zajęła. 

Jest to dla nas miłe, ale zależy nam aby znajomi i przyjaciele również mogli uczestniczyć w tym wydarzeniu, które dla nas, tancerzy, jest dużym wyzwaniem i wiąże się z wieloma emocjami.

Dlatego więc zapraszam chętnych na próbę generalną, która niczym nie różni się od spektaklu i również będzie z audiodeskrypcją. Jest to zwyczajowa praktyka teatrów aby przyjaciół i członków rodzin zapraszać właśnie na próbę generalną.

Jeżeli ktoś ma ochotę i chce przyjść należy szybko napisać na e-mail: orzeszkopzn@interia.eu lub pznowlkp@interia.pl -liczba miejsc ograniczona

Termin – 27.10.2022 godz. 17:00

„Łabędzie” to spektakl teatru tańca tworzony we współpracy z tancerzami niewidomymi, słabowidzącymi oraz posługującymi się alternatywną motoryką.

Do współpracy zaprosiliśmy osoby otwarte i kreatywne, które jednak często są pomijane przy planowaniu i realizowaniu działań kulturalnych. Wspólnie staramy się stworzyć taniec otwarty również dla tych, którzy nie mogą zobaczyć ruchu bądź baletu na własne oczy. Razem podejmujemy dialog ze skodyfikowaną formą tańca klasycznego, poszerzając ją dzięki wyobraźni twórców i czyniąc bardziej dostępną.

Nasi tancerze, pomimo tego że często spotykają się z wykluczeniem, nie oczekują współczucia. Na pierwszym miejscu stawiają pasję i zaangażowanie. Pod okiem choreografa i zespołu artystycznego przygotowują spektakl, który zabierze nas w świat ich wyobrażeń i magii oraz pokaże, czym dla każdej i każdego z nich jest tworzenie spektaklu baletowego.

Kostiumy i dekoracje spektaklu wykonane zostaną z materiałów dostępnych w magazynach teatru.

 „Łabędzie” to działanie artystyczne oparte na partycypacji i integracji, zakładające rozwój osobisty uczestników projektu, dopracowanie i udokumentowania metody pracy twórczej z osobami z niepełnosprawnością wzroku nad spektaklem teatru tańca, a także przygotowanie instytucji do kontaktu z osobami z ww. niepełnosprawnością. W ramach projektu, choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg prowadził otwarte warsztaty w oparciu o techniki teatru tańca (contact improvisation, body risk, authentic movement czy floorwork). Część warsztatowa poprzedzała stworzenie profesjonalnego spektaklu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowanego najbardziej znanym spektakl baletowym – „Jeziorem łabędzim”. 

Partnerzy:

Polski Związek Niewidomych. Okręg Wielkopolski
Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących
Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o. o. (Niewidzialna ulica)
Fundacja Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Poznaniu

 Dyrekcja Teatru zastrzega możliwość zmian w repertuarze, obsadach, terminach i formie wydarzenia.

 Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content