WIELKOPOLSKIE CENTRUM REHABILITACJI OSÓB NIEWIDOMYCH I NIEDOWIDZĄCYCH
W ramach projektu Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji Osób Niewidomych i Niedowidzących nasi rehabilitanci poprowadzą zajęcia dla osób z różnych zakątków Wielkopolski.
Zarówno program zajęć rehabilitacyjnych jak i część kulturalno-integracyjna będą bardzo ciekawe. Czekamy na naszą grupę i mamy nadzieję, że czas spędzony w Poznaniu i siedzibie Okręgu będzie dla nich czasem nauki, nowych znajomości i odpoczynku od codziennych obowiązków. Dostęp do rehabilitacji dedykowanej osobom z niepełnosprawnością wzroku w wielu miejscach jest utrudniony czy wręcz niedostępny. Polski Związek Niewidomych w Poznaniu wychodzi na przeciw potrzebom osób niewidomych i niedowidzących oraz ich bliskich.
Zachęcamy do kontaktu 61 847-46-16 lub 17 e-mail: pznowlkp@interia.pl.
Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Osoby niewidome i niedowidzące (posiadające aktualne orzeczenie o stopniu niepełnosprawności znacznym lub umiarkowanym ze względu na wzrok).
Zajęcia odbywają się w naszej głownej siedzibie przy al. Niepodległości 29 (wejście z tyłu budynku)
Szczegółowych informacji udzielamy pod numerem tel. 61 847-46-16/17 lub zapraszamy do biura w godzinach urzędowania 7:30 – 15:30.
Można się również z nami skontaktować e-mailowo: pznowlkp@interia.eu
Uczestnikom projektu proponujemy udział w następujących zajęciach:
- ZAJĘCIA INDYWIDUALNE – ustalane indywidualnie z każdym uczestnikiem bezpośrednio przez instruktora
- INFORMACJA BEZ BARIER – osoby zainteresowane kontaktują się indywidualnie z instruktorem i ustalają zakres pomocy oraz formę w jakiej materiały mają zostać przygotowane
- ŚWIADOMY NIEWIDOMY / PORADNICTWO – poradnictwo rehabilitacyjne i prawne świadczone w biurze, telefonicznie lub w formie kontaktu e-mail. Prawnik dyżuruje najczęściej w poniedziałki – aktualny harmonogram podajemy w aktualnościach.
- AKTYWNOŚĆ NA CO DZIEŃ – uczestnicy projektu w małych grupach moga uczestniczyć w wyjściach o charakterze kulturalno-edukacyjnym.
- MUZYKOTERAPIA – spotkania dla osób lubiących śpiewać lub grać. Spotkania odbywają się w siedzibie Okręgu w piątki godz. 15:00.
- GRUPY WSPARCIA SPOŁECZNEGO – specjalista przygotowuje wykład i prowadzi dyskusję tematyczną. Tematy obejmują bieżące sprawy dotyczące osób z niepełnosprawnościami, ich rodzin, orzecznictwa, dostępie do kultury i wiele innyh. Tematy mogą być również propozycjami uczestników.
- ZAJĘCIA Z J. ANGIELSKIEGO – zajęcia prowadzone w małych grupach, poziom dostosowany do umiejętności uczestników. Zajęcia odbywają się najczęściej w poniedziałki w naszej siedzibie.
- ZAJĘCIA NOWOCZESNYCH TECHNOLOGII – zajęcia odbywają się w małych grupach w naszej pracowni komputerowej. Stanowiska pracy są wyposażone w sprzęt komputerowy z oprogramowaniem powiększającym i udźwiękawiającym. Każde stanowisko jest odpowiednio oświetlone. Osoby prowadzące to instruktorzy z doświadczeniem w pracy z osobami z niepełnosprawnością wzroku.
- 6-DNIOWA REHABILITACJA OSÓB NOWOOCIEMNIAŁYCH – wsparcie skierowane do osób mieszkających w małych miejscowościach z utrudnionym dojazdem do Poznania. Wsparcie kierowane jest głównie do osób nowoociemniałych, których widzenie znacznie sie pogorszyło. Zajęcia zaplanowane zostały na sierpień 2019r. Terminy w kolejnych latach trawania projektu będą podawane na bieżąco.
W projekcie nie mogą uczestniczyć osoby, które w tym samym czasie biora udział w podobnych zajęciach dofinansowanych ze środków PFRON. Zainteresowani nie moga też uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez ZAZ i WTZ. Szczegółowe pytanie można kierować do koordynatora projektu Mikołaja Jankowskiego – 61 847-46-17/16.
Zapraszamy uczestników projektu Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji Osób Niewidomych i Niedowidzących do korzystania z porad prawnych.
Dyżury naszego eksperta, radcy prawnego Pana Grzegorza Tur rozpoczynają się o godz.14:00.
Obowiązuje wcześniejsze umówienie porady tel. 61 847 46 16 lub 17
- 18 maja
- 1 czerwca
- 13 lipca
- 10 sierpnia
- 7 września
- 5 października
- 2 listopada
- 14 grudnia
CZYNNOŚCI DNIA CODZIENNEGO I SAMOOBSŁUGI – instruktor Izabela Kowalczyk
ORIENTACJA PRZESTRZENNA – instruktor Danuta Wójcik
PRACOWNIK SOCJALNY – Agnieszka Tomczak
TYFLOPEDAGOG – Magdalena Orzeszko
WSPARCIE INFORMACYJNE – Jolanta Walter