Kącik Bardzo kulturalny 2022

Projekt realizowany w poprzednim roku bardzo zmobilizował uczestników nie tylko do czytania ale również do dyskusji.

W 2022 roku również zapraszamy na comiesięczne spotkania, podczas których rozmawiać będziemy nie tylko o literaturze ale również filmie, operze i szeroko rozumianej kulturze.

W miarę możliwości chcemy aby te spotkania odbywały się stacjonarnie w naszej siedzibie, jednak dopuszczamy również zdalną formę spotkań. 

W projekcie zaplanowaliśmy również zakup kilku audiobooków, książek papierowych czy ebooków.

Będzie również konkurs czytelniczy, a może postanie też kolejne piękne nagranie z udziałem uczestników projektu …

Zapraszamy serdecznie do kontaktu.

Liczba miejsc ograniczona.

Logo Masta Poznania

Co nowego?

Książki na jesienne wieczory i zimowe poranki od Bartka:

1.

„A lasy wiecznie śpiewają”
Trygve Gulbranssen
Absolutna klasyka norweskich sag rodzinnych. Bestsellerowa opowieść o żyjącej w XIX wieku rodzinie Björndal.
Ta norweska równina przez dużą część roku skuta jest lodem. Ludzkie życie od wieków reguluje tu rytm przyrody. Dlatego przetrwać potrafią tu jedynie ludzie twardzi, którzy nie lękają się ciężkiej pracy. I tacy właśnie są członkowie starego chłopskiego rodu Björndal. Męstwem i uporem zdobyli majątek i szacunek, ale również zawiść wśród innych.
W tym surowym świecie nie łatwo jest odpuszczać winy, także te zdawałoby się zadawnione. Dlatego członkowie rodziny muszą mierzyć się nie tylko ze skutkami własnych grzechów, ale i tych popełnionych przed laty, gdy ich rodzice i dziadowie byli jeszcze młodzi. Każde z nich musi odnaleźć własną drogę do szczęścia.
„A lasy wiecznie śpiewają” to opowieść o walce z naturą i przeciwnościami losu. Życie na północy bywa trudne. Wymaga od człowieka hartu ducha i wierności zasadom. Czy więc ludzie, którzy na co dzień walczą o przetrwanie, zdolni są do miłości? Są to ludzie twardzi, o silnych dłoniach i dumnych sercach. Lecz w sercach tych potrafi rozgorzeć płomień prawdziwego uczucia, którego nie zdmuchnie żaden podmuch północnego wiatru.

2.

„Dziedzictwo na Biorndal”
Trygve Gulbranssen
Kontynuacja książki „A lasy wiecznie śpiewają”. Jest początek XIX wieku, surowa przyroda wywiera ogromny wpływ na postawy bohaterów. Wychowanie i życie nauczyły ich takich zachowań, że w najważniejszych chwilach nie ulegają odruchom serca, nie potrafią okazywać uczuć. Dla mężczyzn najważniejszy jest las. Las, który chroni, żywi, a równocześnie jest bezstronnym słuchaczem ich myśli, radości, cierpień i bólu. Zimą, całkowicie otuleni śniegiem, owiani ostrym wiatrem, który wyje w szczelinach skalnych, hula, tańczy i śpiewa – nabierają sił; latem, kiedy krajobraz rozweselają osiki, jarzębiny i brzozy, które wyglądają zza gałęzi ciemnych drzew iglastych – marzą, podsumowują swoje życie, rozliczają się ze sobą. Z każdej strony książki bije ciepło, szczęście, cierpienie lub tragedia. Przyroda splata się z losem ludzi. I ten las najważniejszy, przeklinany przez kobiety, bo zabiera im mężów, daje im jednak siłę, dzięki której mogą żyć w tych trudnych warunkach. Bardzo dobra książka o życiu i szczęściu oraz trudnościach, jakie trzeba pokonać, aby być człowiekiem. W dalszym tle wojna o panowanie nad Norwegią między Szwecją a Danią oraz czasy wojen napoleońskich. Jest to druga część książki „A lasy wiecznie śpiewają” – obie stanowią całość i koniecznie czytanie trzeba zacząć od tej pierwszej.

3.

„Boso ale w ostrogach”
Stanisław Grzesiuk
Przedwojenna Warszawa okiem młodego warszawskiego cwaniaka.
Stanisław Grzesiuk z właściwym sobie humorem i swadą portretuje przedmieścia stolicy z ich obyczajami, tradycją i swoistym kodeksem honorowym, sięgając przy tym po słownictwo i specyficzną gwarę warszawskiej ulicy.
Wydanie książki zostało wstrzymane na kilka miesięcy przez cenzurę. Wreszcie w lipcu 1959 roku książka trafiła do księgarń i podobnie jak „Pięć lat kacetu” natychmiast zniknęła z półek. Czytelnicy i recenzenci apelowali do autora i wydawnictwa z prośbą o dodruki. A książka stała się na całe dekady lekturą obowiązkową chłopaków z warszawskich podwórek.
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez cenzurę oraz wydawcę przy pierwszej publikacji. Wydanie zawiera fragmenty najważniejszych recenzji.

4.

„Pięć lat Kacetu”
Stanisław Grzesiuk
Wspomnienia więźnia obozów koncentracyjnych, relacja naocznego świadka, który przeżył pobyt w obozach w Dachau, Mauthausen i Gusen. Autor opowiada o okrucieństwach, których był świadkiem, z właściwym sobie humorem, niemniej jednak wszystko opisuje szczerze i z niezwykłą bezpośredniością. Pisze o tym, jak cwaniactwo pozwalało przeżyć, ale i o homoseksualizmie czy męskiej prostytucji wśród więźniów. Jednakże nie ocenia opisywanych sytuacji i postaw i tego samego oczekuje od Czytelnika. Grzesiuk prosi, by nie osądzać więźniów obozów koncentracyjnych, gdyż żaden z nich nie znalazł się tam z własnej woli, a ich zachowania były zdeterminowane sytuacją w jakiej przyszło im żyć.
Najnowsze wydanie wspomnień Grzesiuka jest nie tylko dziełem kompletnym, z wszystkimi fragmentami usuniętymi niegdyś przez cenzurę, ale dodatkowo wzbogacone zostało fragmentami recenzji, a także wypowiedzi autora na temat jego książki.
„Pięć lat kacetu” to druga część autobiograficznej trylogii Stanisława Grzesiuka.

5.

„Na marginesie życia”
Stanisław Grzesiuk
Ostatnia część kultowej trylogii Stanisława Grzesiuka. Pisana pod koniec życia autora, świadomego jak niewiele czasu mu zostało.
Opowieść, bez której nie sposób zrozumieć barda warszawskiej ulicy. Przewrotny Los chciał zepchnąć go na margines życia, ale on do końca pozostał jego królem.
Stanisław Grzesiuk, pisząc tę książkę, wiedział, że umiera i nie ma już czasu. Wszystkie fragmenty, które wskazywano mu do poprawy, usuwał. Miał pomysły na nowe książki… miał umówione kolejne spotkania z czytelnikami…
Po latach tekst porównano z rękopisem i przywrócono fragmenty usunięte przez Autora i wydawcę przy pierwszej publikacji. Dopiero dziś poznajemy najbardziej osobistą książkę Stanisława Grzesiuka.

W zimowe popołudnia tylko siedzieć w wygodnym fotelu i czytać ciekawe książki. Niektórzy z Was przesłali nam pozycje, które polecają.

Polecajki książkowe:

Patrycja:

Poleca nam książki Elżbiety Cherezińskiej:

„Harda” – jest to powieść o córce księcia Mieszka I; jej życie i jak doszła do władzy w Szwecji .

Druga część „Królowa” Życie tej że bohaterki ale w Szwecji i w Dani i jej śmierć.

Elżbieta Cherezińska potrafi łączyć wątek historyczny z fantastyką widać to bardzo w innych jej książkach np. „Korona śniegu i krwi „. Powieść ta opowiada o życiu Przemysła II, o jego drodze do korony, jak został królem w Polsce która była podzielona na księstwa i o jego śmierci po 1roku panowania . dalsze części tej serii czyli „Niewidzialna korona ” , „Płomienna korona „i ” Wojenna korona ” też warte są polecenia. Są to dalsze losy korony polskiej po śmierci Przemysła II. W ostatniej książce na tron wstępuje Władysław Łokietek .

Jeśli ktoś nie lubi fantastyki w historii, to Elżbieta Cherezińska napisała też, trzymając się dziennika głównej bohaterki, „Byłam sekretarką Rumkowskiego”. Jest to relacja Żydówki z getta w łodzi, w czasie II wojny światowej.

Dorota:

Tytuł: „Dwie kobiety”

Autor: Dikta  Hanna

Ewa, mieszkanka Katowic, porzuca męża i pracę na uniwersytecie i wyjeżdża do Glinki, niewielkiej wsi na Dolnym Śląsku, gdzie zatrudnia się jako pomoc w pensjonacie. Prowadzi go owdowiała przed paroma laty Bogna. Ewa jest zamknięta w sobie i niechętnie nawiązuje nowe znajomości. Jedyny wyjątek czyni dla właścicielki pensjonatu, do której od razu zapałała sympatią, oraz dla nowej sąsiadki, schorowanej matki czworga dzieci. Bogna również jest samotniczką. Ale nie tylko to łączy ją z Ewą. Każda z nich nosi w sobie tajemnicę. Dramatyczne wydarzenia, które wstrząsają życiem lokalnej społeczności, zmieniają wszystko.

Tytuł: „Nie czas na miłość”

Autor: Świętek Edyta     

Poruszająca historia o rodzinie, która nie zawsze i nie dla wszystkich jest bezpiecznym portem.Rozalia Kmiecik wydaje na świat szóste dziecko Anielę. Rodzina dziewczynki zmaga się z problemami finansowymi, a ojciec wkrótce zostaje aresztowany za rozbój.W trudnych chwilach oparciem dla dziewczynki jest ukochana ciocia Wanda, a następnie najbliższa przyjaciółka. Dorastające dziewczęta łączy zbieżność marzeń oraz wspólny cel do zrealizowania.Jaką tajemnicę skrywa matka Anieli? I jak wszystkie czyny oraz niewypowiedziane słowa wpłyną na młodą kobietę i jej dalsze życie? Czy w świecie, który z założenia powinien być bezpieczny, jest miejsce na sekrety i kłamstwa?

Tytuł: „Pewnej zimowej nocy”

Autor: Montefiore Simon Sebag

Pewnej zimowej nocy pod koniec wojny w Moskwie spotyka się przypadkiem dwoje młodych ludzi i zakochuje się w sobie. Tymczasem w dalekich Prusach Wschodnich dwie osoby ze stalinowskiej elity władzy nawiązują płomienny romans. Losy tych czworga już niedługo splotą się ze sobą w dramatycznych okolicznościach.

Kilka miesięcy później, 24 czerwca 1945 roku, Moskwa świętuje zwycięstwo nad Niemcami. Dwoje nastolatków, przebranych w dziewiętnastowieczne kostiumy, ginie od kul wystrzelonych z pistoletu. Byli dziećmi wysokich sowieckich dygnitarzy, uczniami najbardziej elitarnej szkoły w Moskwie. Morderstwo? Podwójne samobójstwo? Spisek przeciwko Stalinowi? Koledzy ofiar są aresztowani, rusza śledztwo, które ujawnia starannie skrywane tajemnice ich rodziców i innych osób z kremlowskich elit władzy. Przedstawione w powieści wydarzenia osnute są na faktach.

Jagoda:

Artur Górski i Jarosław Sokołowski „masa o kobietach polskiej mafii”:

Kim były matki, żony i kochanki polskich gangsterów?
Wstrząsająca opowieść o kobietach w cieniu wielkich mafiosów. Co porabia piękna i bezwzględna Inka, która wystawiła ministra Dębskiego? Poznaj Monikę Z, żonę Słowika, damę z zamiłowaniem do ogromnego luksusu i potencjałem mafijnego bossa. Agnieszka R., konkubina Świni. Git-falbana, czyli prawdziwa kobieta mafii. Niewiarygodna historia pięknej Polki, która trzęsła kalabryjską mafią! Szaleńczo zakochane? Żądne sławy i luksusu? A może z ambicjami, by wpływać na decyzje polskiej mafii?

Betty Mahmoody „Sprzedane”:

Zostałyśmy wywiezione do Jemenu, sprzedane przez własnego ojca, brutalnie zmuszone do małżeństwa, gwałcone, poddane wszelkim aktom przemocy, upokarzane i więzione przez osiem lat…
Betty Mahmoody przedstawia wstrząsającą autobiografię dwóch angielskich dziewczynek
2000 tysiące funtów. To cena, za jaką Muthana Muhsen sprzedał swoje córki…
Ojciec obiecał im rajskie wakacje. Dla piętnastoletniej Zany i czternastoletniej Nadii z Birmingham to miała być wspaniała egzotyczna przygoda Stała się ośmioma latami piekła…
Zamiast pięknych plaż – zapadła wioska w Jemenie, nędzna, brudna i zacofana, gdzie nikt nie mówi po angielsku, gdzie kobieta jest niczym. Tu Zana i Nadia usłyszą, że ojciec sprzedał je i wydał za mąż. Że nie wrócą do domu. I że są niewolnicami swoich mężów…
Dwie brytyjskie nastolatki, odcięte od rodziny, bliskich, wszystkiego, co znały i kochały, zostały nagle uwięzione w obcym świecie, prymitywnym i wrogim, oddane w ręce obcych mężczyzn, gwałcone co noc, zmuszane do niewolniczej pracy. Były zaledwie dziećmi, przerażonymi i straszliwie samotnymi. A jednak Zanie udało się wyrwać z tego koszmaru. Wróciła do Anglii, by stamtąd walczyć o siostrę, o jej dzieci i o swojego synka. Ale jej tragedia miała ciąg dalszy…

Betty Mahmoody „Tylko razem z córką”:

Amerykanka z Michigan Betty Mahmoody jest postacią autentyczną. 3 sierpnia 1984 roku przyjeżdża z córeczką i mężem na wakacje do Teheranu. W ciągu paru dni jej świat wali się w gruzy. „Nigdy nie opuścisz Iranu! Zostaniesz tu do śmierci” – słyszy. Jest Amerykanką wśród ludzi, którzy nienawidzą Amerykanów. Jest żoną fanatycznego Irańczyka, który traktuje ją jak niewolnicę. Jedyną nadzieją jest ucieczka. Byłaby możliwa, gdyby nie czteroletnia córeczka…
„Tylko razem z córką” jest światowym bestsellerem ostatnich lat. Miliony sprzedanych egzemplarzy na całym świecie spowodowały, że książka trafiła do „Księgi rekordów Guinnessa”.

Janek:

Stephen King „Lśnienie”:

To jeden z najlepszych współczesnych horrorów. Nastrój grozy i napięcia potęguje się w niej z każdą minutą. Pięcioletni chłopiec Danny znalazł się z rodzicami w opustoszałym na zimie hotelu. Wrażliwe, obdarzone zdolnościami wizjonerskimi dziecko odbiera fluidy czające się w jego murach były one świadkami krwawych porachunków świata przestępczego i milionerów. Straszliwe zdarzenia, które kończą fabułę, są jednak niczym w porównaniu z przejściami psychicznymi bohaterów.

Stanisław Lem „Solaris”:

Najsłynniejsza powieść Stanisława Lema! Dzieło przetłumaczone na kilkadziesiąt języków i dwukrotnie przeniesione na ekran.
W „Solaris” Stanisław Lem podejmuje jeden z najpopularniejszych tematów literatury fantastycznej – temat Kontaktu. Z obcą cywilizacją, odmienną formą życia, a może po prostu z Nieznanym, tego Lem jednoznacznie nie dopowiada. Być może dlatego „Solaris” po kilkudziesięciu lat od pierwszego wydania wciąż fascynuje.

Artur C. Clarke „odyseja kosmiczna”:

Za każdym żyjącym obecnie człowiekiem stoi trzydzieści duchów – taki jest bowiem stosunek, w jakim martwi przewyż­szają liczebnie żywych. Od zarania dziejów żyło na Ziemi w su­mie około stu miliardów ludzi. Dziwnym zrządzeniem losu w naszej galaktyce (…) znajduje się około stu miliardów gwiazd. Tak więc dla każdego człowieka, który kiedykolwiek stąpał po ziemi, świeci jedna gwiazda naszej galaktyki. Każda z tych gwiazd jest słońcem, często o wiele jaśniejszym i wspanialszym niż nasza mała, najbliższa gwiazda, którą nazywamy Słońcem. Mnóstwo z tych obcych słońc posiada krążące wokół nich planety. Z pewnością więc jest na niebie wystarczająco dużo „Ziem”, by każdy członek rasy ludzkiej (…) miał swój własny raj lub piekło wielkości świata. Nie jest nam dane odgadnąć, jak wiele z tych potencjalnych rajów lub piekieł jest zamieszkanych i przez jakiego rodzaju istoty. Najbliższy z nich znajduje się milion razy dalej niż Mars czy Wenus, które nadal stanowią odległe cele kolejnych pokoleń. Lecz przełamujemy bariery odległości i być może któregoś dnia spotkamy pośród gwiazd równych sobie, jeśli nie potężniejszych. Ludzkość bardzo wolno zdaje sobie sprawę z tej możliwości, gdyż – jak sądzą niektórzy – nigdy nie stanie się ona rzeczywistością. Jednak coraz więcej ludzi zadaje pytanie: Dlaczego nie doszło jeszcze do takiego spotkania, skoro my sami już za chwilę podbijemy kosmos? Dlaczego? Oto jedna z możliwych odpowiedzi na to bardzo rozsądne pytanie. Pamiętajcie jednak, proszę, że jest ona jedynie fikcją. Prawda – jak to bywa – okaże się o wiele bardziej niezwykła.

Beata:

1. Majcher Magdalena „Najgorszy dom”.

To powieść obyczajowa, sensacyjno-psychologiczna. Autorka porusza tu problem relacji rodzinnych. Pokazuje, jak trudno żyć z piętnem molestowania seksualnego.

Łucja jest detektywem, mieszka i pracuje w Warszawie. Pewnego dnia dostaje wiadomość, że zaginęła jej młodsza siostra.

Co się wydarzyło z Karoliną?

Czy Łucji uda się rozwikłać tę zagadkę? Czy dziewczyna naprawi relacje z rodziną?

Książka bardzo wciągająca, szczerze polecam każdemu.

2. Furmaniak Julia: „Pensjonat Na brzegu jeziora”.

Kolejna ciekawa powieść psychologiczna.

Tu Bohaterka to młoda dziewczyna, Ania, która zachodzi w ciążę podczas imprezy weselnej. Po latach spotyka ojca swojego dziecka. Czy powie mu, że łączy ich córka? Czy Ania i Kamil będą umieli wspólnie walczyć o niepełnosprawną dziewczynkę?

Autorka w bardzo przejmujący sposób opisuje dylematy obojga.

Również polecam tę pozycję.

3. Janus Katarzyna „Dopóki będziemy kochać”.

„PRZEPIĘKNA HISTORIA O TYM, ŻE PRAWDZIWA MIŁOŚĆ ZAWSZE CIĘ ODNAJDZIE Anna Czarnecka, piękna dziennikarka, wyjeżdża do włoskiego zamku Miramare. Ta podróż wiele zmieni w jej życiu. W krótkim czasie na swojej drodze spotka kilku interesujących mężczyzn Antoniego, autora poczytnych powieści, Feliksa, architekta z Paryża i tajemniczego Mikołaja. Któremu z nich powinna zaufać? Czy osoby z jej najbliższego otoczenia, redaktor naczelna Barbara Wierszewska, zwana Zołzą, Agata, jej nietuzinkowa przyjaciółka i M”areczek wredny kolega z redakcji, pomogą jej w podjęciu decyzji? I jaką rolę w życiu Anny odegra piękny zamek Miramare?

Zapraszamy do naszego Kącika bardzo kulturalnego. Czeka na Was wiele pozycji książkowych w formie audiobooków, książek papierowych i innych. Udostępniamy sprzęt do słuchania i czytania.
U nas zawsze można liczyć na kawę/ herbatę i coś słodkiego. Przyjdźcie i poczytajcie.
Jeżeli macie propozycje tytułów, o które możemy wzbogacić naszą biblioteczkę to piszcie.

Wakacje w pełni, a nasi zaczytani uczestnicy przesyłają kolejne propozycje. Serdecznie polecamy.

25 lat więzienia za niewinność
O sprawie niewinnie oskarżonego Tomasza Komendy słyszała chyba cała Polska.
Informacje o niej pojawiały się w mediach.
Komenda został oskarżony o zabójstwo 15-letniej Małgorzaty Kwiatkowskiej. Do wydarzenia miało dojść w noc sylwestrową (1996-1997). W roku 2004 został skazany prawomocnym wyrokiem na 25 lat więzienia.
W trakcie odbywania kary zaczęły pojawiać się nowe okoliczności, które mogły świadczyć o tym, że Komenda jest niewinny.
Sprawą zainteresował się dziennikarz Superwizjera TVN, Grzegorz Głuszak, który przeprowadził wiele wywiadów dotyczących tej sprawy. Rozmawiał z rodziną, policją, oskarżycielami i wreszcie z samym oskarżonym.
Zależało mu na tym, aby, jeśli Komenda jest niewinny, został wypuszczony wcześniej z więzienia.
Tak też się stało. Nasz bohater wyszedł na wolność w 2018 roku, 7 lat przed terminem.
W tym samym roku Grzegorz Głuszak napisał książkę „25 lat niewinności. Sprawa Tomasza Komendy”.
Jest to dokument, w którym znaleźć można wywiady z oskarżonym oraz jego bliskimi, fragmenty akt sądowych, listy i wiele innych. Pozycja ta jest wypełniona emocjami bohaterów.
Autor starał się rzetelnie podejść do tematu i myślę, że mu się to udało.
Warto przeczytać i przenieść się w świat niesłusznie oskarżonego człowieka i jego najbliższych.
Gwarantuję, że emocji w trakcie czytania nie zabraknie.

Gdyby żył 19 lipca br. obchodziłby 45 lat. 
Jan Adam Kaczkowski – wg Wikipedii:  duchowny rzymskokatolicki, prezbiter, doktor nauk teologicznych, bioetyk, organizator i dyrektor Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio. 
Ale i  dobry pisarz.
Opisywał swoje doświadczenia życiowe w sposób często humorystyczny, z wielkim dystansem do siebie. Od urodzenia miał lewostronny niedowład i dużą wadę wzroku, co o mały włos uniemożliwiłoby Mu osiągnięcie stanu duchownego. 
Jedna z książek, która polecam jest ” Życie na pełnej petardzie. Czyli wiara, polędwica i miłość”.
O tym, że jest nietuzinkowa, świadczy to, że otrzymała tytuł Książki Roku w 2015. w kategorii Autobiografia, portalu ” lubimy czytać.pl ” 
Ksiądz Kaczkowski wychowywał się w rodzinie ateistycznej, ale nie wrogiej religii. Opisując swoje życie uczy wrażliwości, tolerancji i empatii w stosunku do innych, ale również do siebie.  
Jego książki czytają osoby wierzące i ateiści.
Był postacią wyjątkową,  uczącą dobra i taką pozostał w pamięci ludzi.
Gorąco polecam nie tylko te pozycję, ale również Jego inne książki. 
Dlaczego? Bo warto. Przeczytajcie i oceńcie sami. „
Pozdrawiam
Wika/

„Siekierezada albo Zima leśnych ludzi” – Edwarda Stachury, pisarza, poety, tłumacza,  człowieka, który jak mawiają inni  tak pisał jak żył…
Ile by nie napisać o tej genialnej wg mnie książce, to zawsze będzie za mało.
Można ją pokochać i wracać do niej co jakiś czas.
Ale uwaga, ktoś kto  nie lubi powtarzających się zwrotów może ja  znienawidzieć, znam taki przypadek. Jeden. Ale jednak. 
Jan Pradera,  bohater i narrator to alter ego Stachury.
Pradera raz chce,  raz nie chce, ale w końcu decyduje się jechać w Bieszczady i zatrudnić w leśnictwie przy wyrębie lasu …
Za te powieść Stachura otrzymał w roku 1972 Nagrodę im. Stanisława Piętaka..
Na kanwie powieści powstał w roku 1985 film ” Siekierezada” …
Ktoś powie: a co za staroć  proponujesz?
Staroć, ale jaka  genialna w swej prostocie.
Polecam.
Wika/

Tomasz Bitcher – „Po tamtej stronie chmur”
Tematyka wojny to watek wielu książek. Obrazy straszne, okrutne i trudne do zrozumienia nam współcześnie żyjącym w czasie pokoju. Chociaż ostatnio to poczucie bezpieczeństwo zostało jednak poważnie zachwiane.
W proponowanej przeze mnie książce wojna jest również obecna. Nie od początku, ale jednak. Akcja toczy się w Polsce i bliskiej nam Wielkopolsce. Idylliczny świat wielkopolskich wsi, bardzo różniące się bliźnięta i wojna, która weryfikuje charaktery. Niemcy mieszkający w Polsce, ich dylematy, próby buntu i ochrony Żydów i Polaków. A równolegle czasy współczesne gdzie niczego nieświadome wnuczki Magda i Wiktoria (😊) borykają się z codziennością i opieką nad dziadkiem, którego przeszłości nie znają.
W tej serii przeczytać można jeszcze:

  • Po tamtej stronie piekła
  • Po tamtej stronie nieba

W naszym „Kąciku bardzo kulturalnym”  ciągle rozmawiamy o nowych inicjatywach, wydarzeniach, książkach … Dołączcie do nas, serdecznie zapraszamy!

Czerwiec jest bardzo bogaty w wydarzenia kulturalne. Zwłaszcza w Poznaniu. Odbywa się m.in. „Festiwal Malta”, obfitujący w wiele spektakli teatralnych, pokazów filmowych czy koncertów.

Można wybrać się także na inne plenerowe koncerty, uliczne spektakle teatralne czy ciekawą wystawę do muzeum.

Miłośnikom książek tym razem polecam kilka kolejnych pozycji.

Osoby, które poznały już Zosię Wilkońską, bohaterkę powieści Jacka Galińskiego, mogą sięgnąć po piąty, ostatni tom cyklu pt. „Koniec się pani nie udał”. Bohaterka nie daje tu o sobie zapomnieć nawet po śmierci. Tym, którzy jeszcze jej nie znają, polecam, aby to zmienić. Na pewno Was rozbawi.

Miłośnikom kryminałów Remigiusza Mroza polecam 15 książkę o losach mecenas Joanny Chyłki pt. „Oskarżenie”. Wydaje się być ciekawsza od kilku poprzednich.

Warto też sięgnąć po książkę Grzegorza Głuszaka „25 lat niewinności”. Wcześniej mogliśmy poznać film, którego bohaterem był Tomasz Komenda, a teraz pojawiła się książka. Jest ona zapisem rozmowy z bohaterem. Możemy poznać kulisy procesu, w wyniku którego niesłusznie odebrano mu 18 lat życia.

Jeśli ktoś z Was przeczytał w ostatnim czasie jakąś pozycję, która jego zdaniem zasługuje na uwagę, niech napisze o tym na adres „kącikowy”. Będziemy o nich informować pozostałych „Moli Książkowych”.

Pogoda coraz piękniejsza, więc zachęcam do czytania na łonie natury.


W naszym Kąciku Bardzo kulturalnym powstaje lista książek godnych polecenia. Na początek nasi uczestnicy zaproponowali:

  • Anna H. Niemczynow „Jeszcze w zielone gramy” ( tematyka adopcji),
  • Aneta Krasińska „Nauczycielka z getta” (problematyka żydowska – postaci fikcyjne, wydarzenia rzeczywiste),
  • Lucyna Olejniczak „Kobiety z ulicy Grodzkiej” (to cykl składający się z 8 książek, każdy z tomów ma swoją bohaterkę, akcja rozpoczyna się w XIX wieku).

Jeśli chodzi o filmy, to polecamy Festiwal Filmów dokumentalnych, a w nim szczególnie film „Pisklaki” (film branżowy).

W trakcie ostatniego spotkania rozmawialiśmy też o filmie „Gierek”, który różnie ocenialiśmy (może warto wyrobić sobie swoje zdanie) i o nowym obliczu Michała Koterskiego.

A co Wy o nim myślicie?

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content