Projekt „Łabędzie”.
Teatr Wielki w Poznaniu w partnerstwie m.in z Polskim Związkiem Niewidomych Okręg Wielkopolski zaprasza do udziału w niezwykłym projekcie, właśnie dzisiaj z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca, który przypada 29.04 po raz pierwszy informujemy o naszym projekcie „Łabędzie”.
„…życie to ciało, ciało to ruch i taniec, więc każdy według nas potrafi tańczyć.” – to zdanie choreografa Tobiasza Sebastiana Berga będzie towarzyszyło nam w trakcie realizacji projektu „Łabędzie”. Zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące, by z naszym drobnym wsparciem odnalazły w sobie tancerkę/tancerza! Najpierw w trakcie warsztatów, a później na scenie, w trakcie spektaklu. Terminy, zapisy, szczegóły: edukacja@opera.poznan.pl
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego w ramach programu Kultura Dostępna.
Partnerzy:
Polski Związek Niewidomych. Okręg Wielkopolski
Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących
Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o. o. (Niewidzialna ulica)
Fundacja Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Poznaniu
„Łabędzie” – warsztaty tańca dla osób niewidomych i słabowidzących
Zastanawiałeś się kiedykolwiek ile ruchów wykonujesz w ciągu dnia? A czy myślałeś o tym, że każdy ruch może stać się początkiem tańca? Jeśli tak, to chodź się z nami poruszać. A jeśli nie? To tym bardziej przyjdź, a my pomożemy Ci obudzić drzemiący w Tobie potencjał. Na bezpłatne warsztaty dla osób niewidomych i słabowidzących do Teatru Wielkiego w Poznaniu zaprasza choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg wraz z zespołem. Zaczniemy od ćwiczeń oddechowych, rozluźniających i koordynacyjnych, porozmawiamy o ruchu codziennym jako elemencie tworzenia choreografii, a później włączymy inne techniki tańca współczesnego. Chcemy, żebyś uwierzył i poczuł, że taniec to jedna z najbardziej naturalnych form wyrazu. W dodatku taka, która przynosi dużo satysfakcji i radości. A jak już poczujesz się pewnie i swobodnie, to zaprosimy Cię do współtworzenia spektaklu, który jest drugim etapem projektu. Gotowy?
Co musisz wiedzieć?
- Dlaczego „Łabędzie”?
Najbardziej znanym spektaklem baletowym jest „Jezioro łabędzie”. Przyzwyczailiśmy się do tego, że kto pomyśli balet, temu w wyobraźni rysuje się słynna choreografia Mariusa Petipy. Chcemy odbić się od tego skojarzenia, rozłożyć je na części pierwsze i wspólnie z Tobą zbadać czym jest balet i gdzie nas zaprowadził w kontekście tańca współczesnego. Poza tym łabędzie to piękne, majestatyczne ptaki, których ruch nieprzypadkowo stał się tematem dzieła baletowego. Wierzymy, że udział w projekcie pomoże Ci uwierzyć, że jesteś jednym z nich. - Kiedy i gdzie odbywają się warsztaty?
Pierwsze spotkanie warsztatowe i informacyjne: 23.05 godz. 16.00, Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, ul. Fredry 9, foyer I piętra
Warsztaty będą odbywały się w poniedziałki w godzinach 16.00 – 18.00, od 23 maja do końca czerwca. Długość trwania warsztatów to 2 godziny, ale nie martw się – będzie przerwa. - Jak się zapisać?
Warsztaty są bezpłatne, jednak ze względów organizacyjnych prosimy o zapisanie się drogą mailową: edukacja@opera.poznan.pl lub telefoniczną: 61 65 90 219. Chcemy po prostu wiedzieć, z kim się spotkamy.
Jeśli chcesz, to możesz się skontaktować również z jednym z naszych partnerów:
Centrum Kreatywnej Inspiracji Sp. z o. o. (Niewidzialna ulica)
Fundacją Szansa dla Niewidomych – Tyflopunkt w Poznaniu
Polskim Związkiem Niewidomych. Okręg Wielkopolski
Stowarzyszeniem Osób Niewidomych i Słabowidzących w Poznaniu - Czy muszę umieć tańczyć?
Nie, nie musisz. Ale my jesteśmy przekonani, że umiesz. - Jak się ubrać?
Twój strój powinien być swobodny i wygodny. Taki, który nie ogranicza ruchów. - Czy każdy uczestnik warsztatów musi wziąć udział w spektaklu, który jest drugim etapem projektu?
„Musi” nie jest tu dobrym słowem. Nie ma takiego obowiązku – warsztaty są otwarte dla wszystkich chętnych osób niewidomych i słabowidzących i jeśli nie będziesz chciał/chciała kontynuować przygody z tańcem, to nie ma problemu. Udział w przygotowaniach do spektaklu (od 16 sierpnia do 27 października) i występ (28 października) zależy wyłącznie od Ciebie. Chociaż my oczywiście mamy nadzieję, że z nami zostaniesz i wspólnie stworzymy wyjątkowe przedstawienie.
Zapraszamy!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego
Program Kultura Dostępna