Biblioteka Raczyńskich serdecznie zaprasza
Biblioteka Raczyńskich serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań z popularnymi pisarkami i pisarzami otwartych dla wszystkich. Będą one na żywo tłumaczone na Polski Język Migowy, dodatkowo transmitowane na portalu Facebook, a później ich nagrania opatrzone będą napisami i udostępniane na portalu YouTube. Chcielibyśmy, żeby mogło z nich skorzystać jak najwięcej osób. Przy realizacji tych zadań korzystamy ze środków Unii Europejskiej w ramach grantu „Kultura bez barier”/„Biblioteka dostępna”, którym zarządza Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Spotkania będą się odbywały o godzinie 18.00. w sali numer 1 zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich przy Placu Wolności 19. Rozpoczniemy w poniedziałek 30 stycznia br. spotkaniem z Barbarą Wysoczańską, autorką obyczajowych powieści historycznych: „Siła kobiet”, „Narzeczona nazisty”. Najnowsza – „Świat na nowo”, opowiada o losach repatriantów z Kresów w okresie powojennym w Nowej Soli.
Naszym kolejnym gościem, 6 lutego, będzie Radek Rak, laureat nagrody Nike za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakobie Szeli”. Autor kojarzony jest z fantastyką. Nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith”. W ubiegłym roku opublikował powieść „Agla”, w której czytelnicy znajdują piękny język i charakterystyczny dla autora realizm zmieszany z fantastyką – popis kreacji i wyobraźni.
Na kolejne spotkanie zaprosimy już w poniedziałek 15 lutego. Tym razem będzie to coś dla miłośników zagadek kryminalnych i historycznych, czyli spotkanie z Maciejem Siembiedą, autorem cyklu książek o prokuratorze Jakubie Kani. Pisarz, dysponujący świetnym reporterskim warsztatem, po mistrzowsku łączy w swoich powieściach prawdę historyczną z fikcją. Świetnie została przyjęta przez czytelników jego książka „Gambit”. Podobnie było z ostatnią powieścią „Katharsis”, w której losy bohaterów znów splatają się z historią. Luty zakończymy spotkaniem z Adamem Faberem, autorem książek
dla młodzieży m.in. bestsellerowej serii „Kronik Jaaru” (podobno gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!), serii Saga rodu Bies i Krew Ferów. W swoich książkach łączy fantastykę z elementami czarnego humoru i powieści o dorastaniu.
Prócz oferty kulturalnej, dzięki grantowi z PFRON-u zainstalowaliśmy w budynkach przy pl. Wolności i Alejach Marcinkowskiego system nawigacyjno-informacyjny TOTUPOINT, który ułatwia poruszanie się. Jest on szczególnie pomocny osobom niewidomym. Może z niego skorzystać, po zainstalowaniu darmowej aplikacji, każdy użytkownik smartfonu. W tych samych budynkach już wcześniej zainstalowane zostały windy dla osób poruszających się na wózkach. W ten sposób staramy się niwelować bariery architektoniczne. Te ułatwienia mają poszerzyć dostęp do przestrzeni bibliotecznych,
w których czekają na użytkowników książki, audiobooki i filmy. Są wśród nich wydawnictwa z dużą czcionką i brajlowskie, a także książki cyfrowe zgrywane na nośniki tzw. CZYTAKI.
Mamy nadzieję, że zwiększenie dostępności spotkań zachęci szerszy krąg odbiorców
do odwiedzania Biblioteki Raczyńskich.
To dopiero początek.
Serdecznie zapraszamy