ARCHIWUM

Biblioteka Raczyńskich serdecznie zaprasza

Biblioteka Raczyńskich serdecznie zaprasza na nowy cykl spotkań z popularnymi pisarkami i pisarzami otwartych dla wszystkich. Będą one na żywo tłumaczone na Polski Język Migowy, dodatkowo transmitowane na portalu Facebook, a później ich nagrania opatrzone będą napisami i udostępniane na portalu YouTube. Chcielibyśmy, żeby mogło z nich skorzystać jak najwięcej osób. Przy realizacji tych zadań korzystamy ze środków Unii Europejskiej w ramach grantu „Kultura bez barier”/„Biblioteka dostępna”, którym zarządza Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Spotkania będą się odbywały o godzinie 18.00. w sali numer 1 zabytkowego gmachu Biblioteki Raczyńskich przy Placu Wolności 19. Rozpoczniemy w poniedziałek 30 stycznia br. spotkaniem z Barbarą Wysoczańską, autorką obyczajowych powieści historycznych: „Siła kobiet”, „Narzeczona nazisty”. Najnowsza – „Świat na nowo”, opowiada o losach repatriantów z Kresów w okresie powojennym w Nowej Soli.

Naszym kolejnym gościem, 6 lutego, będzie Radek Rak, laureat nagrody Nike za „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakobie Szeli”. Autor kojarzony jest z fantastyką. Nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Zadebiutował powieścią „Kocham cię, Lilith”. W ubiegłym roku opublikował powieść „Agla”, w której czytelnicy znajdują piękny język i charakterystyczny dla autora realizm zmieszany z fantastyką – popis kreacji i wyobraźni.

Na kolejne spotkanie zaprosimy już w poniedziałek 15 lutego. Tym razem będzie to coś dla miłośników zagadek kryminalnych i historycznych, czyli spotkanie z Maciejem Siembiedą, autorem cyklu książek o prokuratorze Jakubie Kani. Pisarz, dysponujący świetnym reporterskim warsztatem, po mistrzowsku łączy w swoich powieściach prawdę historyczną z fikcją. Świetnie została przyjęta przez czytelników jego książka „Gambit”. Podobnie było z ostatnią powieścią „Katharsis”, w której losy bohaterów znów splatają się z historią. Luty zakończymy spotkaniem z Adamem Faberem, autorem książek
dla młodzieży m.in. bestsellerowej serii „Kronik Jaaru” (podobno gdyby Harry Potter był dziewczyną, nazywałby się Kate Hallander!), serii Saga rodu Bies i Krew Ferów. W swoich książkach łączy fantastykę z elementami czarnego humoru i powieści o dorastaniu.

Prócz oferty kulturalnej, dzięki grantowi z PFRON-u zainstalowaliśmy w budynkach przy pl. Wolności i Alejach Marcinkowskiego system nawigacyjno-informacyjny TOTUPOINT, który ułatwia poruszanie się. Jest on szczególnie pomocny osobom niewidomym. Może z niego skorzystać, po zainstalowaniu darmowej aplikacji, każdy użytkownik smartfonu. W tych samych budynkach już wcześniej zainstalowane zostały windy dla osób poruszających się na wózkach. W ten sposób staramy się niwelować bariery architektoniczne. Te ułatwienia mają poszerzyć dostęp do przestrzeni bibliotecznych,
w których czekają na użytkowników książki, audiobooki i filmy. Są wśród nich wydawnictwa z dużą czcionką i brajlowskie, a także książki cyfrowe zgrywane na nośniki tzw. CZYTAKI.

Mamy nadzieję, że zwiększenie dostępności spotkań zachęci szerszy krąg odbiorców
do odwiedzania Biblioteki Raczyńskich.

To dopiero początek.

Serdecznie zapraszamy

WP Radio
WP Radio
OFFLINE LIVE
Skip to content