
Brajl 200 – Edukacja dawnirj i dziś
Chcemy zachęcić beneficjentów naszej organizacji oraz zwykłych ludzi w terenu Wielkopolski do nauki brajla i do korzystania z niego. Uważamy, że posługiwanie się pismem brajla daje człowiekowi poczucie niezależności oraz prywatności.
Osoba umiejąca czytać i pisać ma zwiększony dostęp do wiedzy: książek, czasopism czy publikacji naukowych. Poza tym może zapisywać własne notatki, co przydaje się przecież nie tylko podczas nauki czy w pracy, ale i w życiu codziennym.
Dzięki umiejętności posługiwania się brajlem w piśmie oraz w odczycie kształtuje się biegłość językowa, prawidłowa budowa zdań, ortografia i gramatyka. Same osoby niewidome przyznają, że dzięki samodzielności w tym zakresie rozwija się słownictwo, swoboda formułowania myśli. W projekcie zakładamy prelekcje o tematyce mocno związanej z pismem Brajla np. Dlaczego warto uczyć się pisma Brajle’a, ułatwianie w korzystaniu z urządzeń użyteczności publicznych itp.
- Planujemy dodatkowo zorganizować dyskusje dotyczące wpływu pisma brajla na osoby ociemniałe i nowo ciemniałe.
- Planujemy uczyć osoby nie tylko w naszej placówce ale i na terenie 9 miast powiatowych.
- Zakładamy także happening związany z pismem brajla w charakterystycznych miejscach Poznania. Stary Rynek, Park przy Teatrze Wielkim, Park na Sołaczu oraz na Placu Kolegiackim.
W projekcie będziemy uczyć lub doskonalić naszych członków w posługiwaniu się alfabetem brajla. Poruszymy trudne tematy związane z samodzielnym pisaniem i czytaniem, wtórnym analfebetyźmie oraz o brajlu jako genialnym wynalzku, który ma już 200 lat. Dlatego włączamy w nasze działania otwartą grupę, która nie potrzebuje brajla bo dobrze widzi, ale powinna przynajmniej wiedzieć, że jest pismo, które otwiera niewidomym osobom drogę do edukacji i samorealizacji.
Szczegółowy harmonogram już wkrótce.