Koło PZN Gostyń

KOŁA TERENOWE » Koło PZN Gostyń

Siedziba Koła
ul. Mostowa 9/1
63-800 Gostyń
tel. 0 519-514-176
czynne: 1 i 4 czwartek miesiąca 10-12 i 16-18

Prezes - Karpińska Janina

Adres do korespondencji:
ul. Wojska Polskiego 3/32
63-800 Gostyń

 

 


45-lecie PZN w Gostyniu

 

Gostyńscy niewidomi uroczyście obchodzili jubileusz 45-lecia działalności swego koła. Członkowie Powiatowego Koła Polskiego Związku Niewidomych spotkali się w Sali Galowej restauracji „Kunowianka”. Obok niewidomych, niedowidzących i ich przewodników oraz wolontariuszy przybyli też zaproszeni goście – przyjaciele koła. Wśród gości byli Dyrektor Zarządu Wielkopolskiego Okręgu Polskiego Związku Niewidomych Aleksander Rodziewicz, Wicestarosta Gostyński Janusz Sikora, Burmistrz Gostynia Jerzy Woźniakowski i Wiceburmistrz Krobi Gerard Misiaczyk.

 

Powitała serdecznie wszystkich prowadząca całą uroczystość Przewodnicząca Koła Janina Karpińska.

 

Goście składali wszystkim członkom koła życzenia, a na ręce pani przewodniczącej kwiaty i upominki.

 

 

45-lecie PZN w Gostyniu

 

Następnie poruszona gratulacjami i wyrazami uznania Janina Karpińska podziękowała gościom za okazywaną pomoc i współpracę w niesieniu pomocy osobom z wadami wzroku. Wyróżniła też pamiątkowymi statuetkami i dyplomami „Za bezinteresownie okazywaną pomoc i wsparcie” następujące osoby, instytucje, firmy i organizacje: Starostę Gostyńskiego Andrzeja Pospieszyńskiego, Burmistrza Gostynia Jerzego Woźniakowskiego, Burmistrza Krobi Sebastiana Czwojdę, Wójta Pępowa Stanisława Krysickiego, Burmistrza Borku Wlkp. Mariana Jańczaka, Wójta Piasków Zenona Normana, Dyrektora PCPR w Gostyniu Mirosława Sobkowiaka, Bank Spółdzielczy w Gostyniu, Spółdzielnię Mleczarską w Gostyniu, WIX-FILTRON, Stowarzyszenie „DZIECKO”, Miejską Bibliotekę Publiczną w Gostyniu, Zakład Zielarski „Kawon”, Gostyńską Spółdzielnię Mieszkaniową, Zarząd Okręgu PZN, Towarzystwo Przyjaciół Biblioteki Publicznej, Violettę Andrzejewską, Elżbietę Palka, Pracowników PCPR w Gostyniu, Aptekę KALISORAS w Gostyniu, Icom Cezarego Kawy, Kwiaciarnię „Ardisia”, sklep „Magda” Judyty Kasprzak, Zakład Mięsny Józefa Konarczaka w Pogorzeli, Piekarnię – Ciastkarnię „Bezik” w Gostyniu i Piekarnię Ciążyńskich w Gostyniu.

 

Wzruszającą niespodziankę przygotowali dla swojej przewodniczącej członkowie koła, którzy wręczyli jej wielki bukiet kwiatów oraz prezenty – niespodzianki, co wywołało łzy w oczach przewodniczącej.

 

 

45-lecie PZN w Gostyniu

 

Następnie wolontariuszka Karolina Kaczmarek przedstawiła w formie okolicznościowego referatu historię gostyńskiego koła PZN. Powstało ono w 1963 r. z inicjatywy  Marii Kasztelan. Od 1999 r. przewodzi mu Janina Karpińska. Poszczególne zarządy koła od lat pomagają w prawidłowej rehabilitacji, doradzają, jak sobie radzić z chorobą, pośredniczą w pozyskaniu sprzętu pomocniczego, ułatwiają pozyskanie żywności z programu PEAD, organizują szkolenia w posługiwaniu się białą laską, pokazy sprzętu rehabilitacyjnego i pomocniczego, biwaki terapeutyczne, wycieczki, spotkania integracyjne i imprezy okolicznościowe. Obecnie koło liczy 48 członków.

 

Największym zmartwieniem członków zarządu jest mała liczba członków koła i dlatego przewodnicząca zwróciła się z apelem do lekarzy okulistów, by informowali swoich pacjentów, a zwłaszcza rodziców dzieci z wadami wzroku o możliwości wstępowania do PZN. Uczulała też samych niewidomych i niedowidzących, by wstępowali do koła i korzystali z organizowanego przez nie wsparcia.

 

45-lecie PZN w Gostyniu

 

Oprawę artystyczną jubileuszu zapewnił recital Alicji Pałczyńskiej-Wilkniewskiej (sopran) - artystki Filharmonii Poznańskiej, której akompaniował na akordeonie Paweł Wilkniewski. Artyści, choć całkowicie niewidomi, zaprezentowali pięknie słynne arie operowe i zebrali gorące brawa.

 

 

45-lecie PZN w Gostyniu

 

Po poczęstunku przyszedł czas na rozmowy i wymianę doświadczeń. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszył pokaz sprzętu rehabilitacyjnego dla osób niewidomych i niedowidzących przygotowany przez firmę „ALTIX”. Wielu uczestników jubileuszu skorzystało z promocyjnej oferty i złożyło zamówienia na aparaty ułatwiające niewidomym i niedowidzącym funkcjonowanie w społeczeństwie.

 

Ostatnią częścią jubileuszu były zabawy i tańce przy muzyce zespołu ACTIV, które trwały aż do wieczora.
Zorganizowanie jubileuszu było możliwe dzięki dofinansowaniu działań z nim związanych przez Wojewodę Wielkopolskiego oraz przez Powiat Gostyński.

 

źródło: http://ngo.gostyn.pl/45leciePZN.htm